Szczegóły:
Edytor vi
autor: Linda Lamb
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Edytor vi | Ebook | Opis
Edytowanie tekstu to jedno z najbardziej typowych zadań realizowanych na komputerze, zaś vi jest jednym z najbardziej użytecznych, standardowych edytorów. Za jego pomocą można tworzyć w systemie UNIX nowe pliki tekstowe lub edytować istniejące.
Książka ta składa się z dwunastu rozdziałów oraz pięciu dodatków. Wszystkie je pogrupowano w trzy części.
W dwóch pierwszych rozdziałach, vi — edytor tekstu oraz Typowe zadania edycyjne, omówiono podstawowe polecenia edytora. Materiał ten należy ćwiczyć tak długo, aż przedstawione i opisane polecenia będzie można wykonywać niemal automatycznie (‚same będą wchodzić na klawiatu-rę’).
W rozdziałach 3. i 4. (Biegiem po dokumencie i Dla bardziej zaawansowanych) skoncentrowano się na upraszczaniu własnej pracy.
W rozdziałach 5., 6. i 7. — kolejno Wprowadzenie do edytora ex, Podstawienia globalne i Zaawansowane techniki edycji — przedstawiono narzędzia umożliwiające w większym stopniu obciążenie komputera edycją tekstu, a nie użytkownika. Zaprezentowano edytor wierszowy ex, który leży u podstaw vi; pokazano też, jak w edytorze vi uruchamiać polecenia ex.
W części drugiej opisano rozszerzenia ‚standardowego’ vi, dostępne w większości lub wszystkich jego klonach.
W rozdziale 8. (Zestawienie cech klonów edytora vi) omówiono edycję wielookienkową, interfejsy graficzne (GUI), rozszerzone wyrażenia regularne, ułatwienia edycji i inne.
W rozdziałach od 9. do 12. omawiano kolejno poszczególne klony edytora vi: nvi, elvis, vim i vile. Pokazano, jak używać zaimplementowanych w nich rozszerzeń i scharakteryzowano ich specyficzne cechy.
W części trzeciej zawierającej dodatki znajdują się przydatne zestawienia.
W dodatku A zestawiono wszystkie polecenia vi i ex, uszeregowane według realizowanej funkcji.
Dodatek B zawiera alfabetyczną listę wszystkich poleceń ex.
W dodatku C zestawiono opcje używane w poleceniu set.
W dodatku D zestawiono opis problemów uwzględnionych w niniejszej książce.
Dodatek E opisuje miejsce edytora vi w środowisku UNIX i środowisku internetowym.