Szczegóły:
- Wydawca: Wolters Kluwer Polska
- ISBN: 9788326485787
- Autor: Marek Zieliński
- Język: polski
- Premiera: 2015-07-09
- Kategoria: Prawo i podatki
Praktyczne komentarze LEX. Funkcje konsulów Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz
autor: Marek Zieliński
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Praktyczne komentarze LEX. Funkcje konsulów Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz | Ebook | Opis
Stanisław Bogucki – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor i współautor monografii, komentarzy, artykułów i glos z zakresu prawa podatkowego oraz procedur podatkowych, a także prawa cywilnego.
Anna Krasuska-Terrillon – adwokat, wpisana na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach (w latach 1997-2001 praktyka zawodowa w kancelariach adwokackich we Francji, stypendystka Ordre des Avocats de Paris w 1991 r. i The Canadian Bar Association w 1992 r.); konsul honorowy Francji w Katowicach; specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
Barbara Mikołajczyk – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Śląskiego, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UŚ; ekspert sieci naukowej Odysseus – Academic Network for Legal Studies on Asylum and Immigration in Europe; sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (2012-2014); autorka i współautorka monogra?i, podręczników oraz artykułów z zakresu międzynarodowego prawa publicznego oraz prawa europejskiego.
Bartosz Wach – adwokat, wpisany na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz w Barcelonie; absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach prawo (dyplom nostrykowany na Uniwersytecie w Alicante) oraz stosunki międzynarodowe – specjalność dyplomacja współczesna; studiował również na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Barcelonie w ramach stypendium naukowego; specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa cywilnego i handlowego oraz międzynarodowego prawa handlowego.
Marek Zieliński – doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego; autor i współautor monografii, podręczników i artykułów z zakresu prawa europejskiego oraz międzynarodowego prawa publicznego.
Prezentowany komentarz jest pierwszym na rynku wydawniczym opracowaniem zawierającym objaśnienia do przepisów ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej, a także do przepisów wykonawczych do tej ustawy.
Złożoność komentowanej materii jest przede wszystkim związana z różnorodnością funkcji pełnionych przez konsulów, których wielość sprawia, że realizują oni uprawnienia, które w warunkach organizacji państwowej są przyznane różnym organom i instytucjom.
Są to m.in. funkcje o charakterze ogólnym (polityczne, dyplomatyczne, ekonomiczne, kulturalne), administracyjnym (wydawanie wiz i paszportów, przyjmowanie oświadczeń w sprawie obywatelstwa, czynności konsula jako urzędnika stanu cywilnego), sądowym (czynności notarialne, sprawy spadkowe, opieka i kuratela, doręczanie pism procesowych, reprezentowanie obywateli polskich przed sądami, przesłuchiwanie i porozumiewanie się z aresztowanymi obywatelami polskimi), morskim (w odniesieniu do statków podnoszących polską banderę oraz ich załóg, pasażerów i ładunków).
Omawiana regulacja, od chwili wejścia w życie, sprawia liczne trudności w jej interpretacji i stosowaniu. Dlatego też autorzy przedstawiają w objaśnieniach do poszczególnych przepisów stanowisko judykatury i doktryny, uwzględniając dotychczasowe publikacje (monografie, artykuły i glosy) oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.