Szczegóły:
- Wydawca: Helion
- ISBN: 9788378532781
- Autor: Praca zbiorowa
- Język: polski
- Premiera: 2012-06-19
- Kategoria: Przewodniki
Leszno i Wschowa. Miniprzewodnik
autor: Praca zbiorowa
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Leszno i Wschowa. Miniprzewodnik | Ebook | Opis
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Leszno
Miasto powiatowe położone pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem, liczące ok. 63 tys. mieszkańców. Niegdyś było jednym z najważniejszych ośrodków ruchu innowierczego w Wielkopolsce i głównie z tego okresu pochodzą zabytki stanowiące obecnie wizytówkę miejscowości. Dzisiaj Leszno kojarzy się przede wszystkim z lotniskiem szybowcowym oraz Centralną Szkołą Szybowcową Aeroklubu Polskiego.
Leszno jest stosunkowo młodym miastem. Jego nazwa pojawiła się w źródłach już w 1393 r., ale prawa miejskie nadał miejscowości dopiero król Zygmunt Stary w 1547 r. W 1516 r. pojawili się tutaj bracia czescy, którzy wraz z przedstawicielami innych wyznań protestanckich wywarli znaczący wpływ na rozwój miejscowości. W tym czasie z miastem związani byli m.in. wybitny pedagog Jan Amos Komeński, a także lekarz, filozof i historyk Jan Jonston. Podczas potopu szwedzkiego protestanccy mieszkańcy Leszna opowiedzieli się za królem Karolem Gustawem. Konsekwencją takiej deklaracji było – dokonane przez zwolenników króla Jana Kazimierza – spalenie miasta. Przez pewien czas właścicielem miasta był Stanisław Leszczyński – dwukrotny król Polski, późniejszy książę Baru i Lotaryngii. W latach 1975-98 Leszno posiadało status miasta wojewódzkiego.