Szczegóły:
- Wydawca: Psychoskok Wydawnictwo
- ISBN: 9788379000012
- Autor: Małgorzata Chaładus
- Język: polski
- Premiera: 2013-01-16
- Kategoria: Obyczajowe
Szwecja i ja
autor: Małgorzata Chaładus
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Szwecja i ja | Ebook | Opis
Autorka Małgorzata Chaładus mieszka w Szwecji od prawie trzydziestu lat. Tutaj zaczęła pisać, nie licząc młodzieńczych prób, których nikomu nie odważyła się pokazać. Odniosła już pewne sukcesy literackie. Agencja teatralna ADiT, z którą podpisała kontrakt, lansuje jej sztuki. Wiersze zdobyły wiele nagród w konkursach poetyckich i drukowane były w almanachach.
Między innymi w 2008 roku wiersz Na strychu zajął pierwsze miejsce w sekcji polskiej konkursu International Poetry Competition-Feile Filiochta w Irlandii. Opowiadanie Jedna noc z życia prawdziwej kobiety wyróżnione było w 2005 roku w konkursie im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi i opublikowane we „Frazie”. W 2009 roku dwa z opowiadań zdobyły pierwsze nagrody. Żurawie w konkursie Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu a Matka Judasza w konkursie dla pisarzy polonijnych organizowanym przez Klub Inteligencji i magazyn „Jupiter” w Wiedniu. W 2011 roku w antologii Swoją drogą wydaną przez Centrum Kultury we Wrocławiu ukazało się opowiadanie Dziewczyna z naprzeciwka.
Powieść Szwecja i ja wyróżniona była w 2011 w konkursie wydawnictwa „Grasshopper” na powieść dla kobiet.
Refleksje, co kryje się pod pojęciem tzw. literatury kobiecej nasuwają się same. Musi być koniecznie pisana przez kobiety. To kryterium Szwecja i ja w każdym razie spełniają. A co więcej? Musi być ślub na końcu? W tej historii go nie ma. I co gorsza, nie wiadomo czy się odbędzie. A romans? Jest i to niejeden. Brakuje wprawdzie pikantnych szczegółów spod kołdry, ale od czego wyobraźnia. Powieść pozbawiona jest też wyraźnych akcentów feministycznych. I kobiety i mężczyźni występujący w niej są po prostu ludźmi z zaletami i wadami, bez podkreślania ich zależności od pierwszorzędnych cech płciowych. Czy mężczyźni mogą przeczytać tę powieść bez obaw, że zostaną oskarżeni o zniewieścienie? Autorka uważa, że tak.