Szczegóły:
- Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
- ISBN: 9788301193430
- Autor: Raewyn Connell
- Język: polski
- Premiera: 2017-04-28
- Kategoria: Edukacja
Socjologia płci
autor: Raewyn Connell
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Socjologia płci | Ebook | Opis
Socjologia płci to autorska koncepcja spojrzenia na relacje płciowe we współczesnym świecie z punktu widzenia socjologii. Raewyn Connell w jasny i przystępny sposób pokazuje zakorzenione mity dotyczące różnic płciowych, analizuje znaczenie płci w codziennym życiu jednostek z różnych stron świata, nie zapominając przy tym o kwestiach makrostrukturalnych polityki prowadzonej przez rządy i organizacje ponadnarodowe. Ta bardzo ciekawa i inspirująca praca uświadamia znaczenie nadawane byciu kobietą bądź mężczyzną w życiu społecznym oraz zależność myślenia w kategoriach płciowych od kontekstu historycznego i geograficznego.
Płeć stanowi kluczowy wymiar życia osobistego, relacji społecznych i kultury. To arena, na której mierzymy się z trudnymi problemami praktycznymi, dotyczącymi sprawiedliwości, tożsamości, a nawet przetrwania. Płeć jest również przedmiotem licznych uprzedzeń, mitów i zwykłych kłamstw. Zdaniem wielu ludzi kobiety i mężczyźni są przeciwieństwami pod względem psychologicznym, mężczyzn charakteryzuje wyższy poziom inteligencji i większa skłonność do agresji, a wzorce płciowe pozostają niezmienne. Wszystkie te przekonania są błędne. Wiele osób myśli o męskości, kobiecości i relacjach płci wyłącznie w kategoriach własnego, lokalnego systemu ról płciowych. Nie dostrzegają ogromnego bogactwa wzorców płciowych, istniejących w różnych kulturach i okresach historycznych. Analizy i teorie z dziedziny nauk humanistycznych zapewniają nam jednak narzędzia, dzięki którym możemy obalić uprzedzenia i zrozumieć rzeczywistość. W tej książce podejmuję próbę przedstawienia problematyki płci w sposób przejrzysty i spójny teoretycznie, odwołując się do badań i uwzględniając perspektywę globalną.
[z tekstu