Szczegóły:
- Wydawca: Psychoskok Wydawnictwo
- ISBN: 9788379008438
- Autor: Praca zbiorowa
- Język: polski
- Premiera: 2013-09-02
- Kategoria: Lektury szkolne, opracowania lektur
Wypracowania. Juliusz Słowacki „Balladyna”
autor: Praca zbiorowa
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Wypracowania. Juliusz Słowacki „Balladyna” | Ebook | Opis
Charakterystyka Aliny. Wypracowanie dotyczy Aliny, jednej z bohaterek dramatu J. Słowackiego pod tytułem Balladyna. Alina była śliczną młodą dziewczyną o typowej słowiańskiej urodzie, miała jasne włosy i fiołkowe oczy, różową cerę. Była bardzo delikatna i wrażliwa. Była również bardzo pracowitą i pomocną córką. Matka zawsze mogła liczyć na jej pomoc i oddanie. Alina nigdy nie narzekała na swój los i kochała życie takim, jakie miała. Kochała dom, okolicę, w której żyła, matkę i siostrę. Bohaterka była uosobieniem dobra, ciepła i wrażliwości. Wypracowanie zawiera 424 wyrazy.
Charakterystyka Goplany. Wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Goplany, bohaterki fantastycznej J. Słowackiego. Była ona królową jeziora Gopło, władała przyrodą. Była dobrą wróżką, która utrzymywała ład w przyrodzie. Na jej nieszczęście zakochana była w niejakim Grabcu, który wolał Balladynę. Chcąc dać nauczkę ukochanemu i utrzymać go z dala od Balladyny, sprowadza pod jej dom Kirkora. To właśnie Goplana stała się główną prowodyrką nieszczęść i dramatów, jakie spotkały bohaterów dramatu. Wypracowanie zawiera 349 wyrazów.
Charakterystyka Grabca. Grabiec był jedną z postaci występujących w tragedii J. Słowackiego pod tytułem Balladyna. Był on synem organisty, golibrody, który lubił wypić. Grabiec nie cieszył się dobrą opinią wśród ludzi. Był obiektem żartów i drwin. Nie miał bowiem żadnych aspiracji ani ambicji na życie. Władza kojarzyła mu się z lenistwem, piciem i pięknymi strojami. To on był kochankiem Balladyny i obiektem pożądania królowej Goplany. Wypracowanie zawiera 395 wyrazów.
Charakterystyka Kirkora. Wypracowanie stanowi charakterystykę Kirkora, bohatera występującego w utworze J. Słowackiego pod tytułem Balladyna. Kirkor był „panem czterowieżowym”, był księciem panującym na zamku. Był przystojnym, dystyngowanym i dobrze ubranym mężczyzną. Cenił sobie jednak skromność i spokojne życie. Był typem patrioty-idealisty. Marzył o zrzuceniu z tronu okrutnego Popiela IV i przywróceniu na tron prawowitego króla Popiela III. W tym celu wyruszył na wyprawę.. Wypracowanie zawiera 479 wyrazów.
Charakterystyka Wdowy. Poniższa praca stanowi gotową charakterystykę jednej z bohaterek tragedii J. Słowackiego Balladyny, Wdowy. Była to już stara kobieta, strudzona ciężką pracą. Była prostą wiejską kobietą, dla której najważniejsze były jej córki, starsza Balladyna i młodsza Alina. Kobieta pragnęła dla nich lepszego i bardziej dostatniego życia. Marzyła, że obie wyda za królewiczów. Wdowa była wspaniałą matką, kochającą bezgranicznie i bezwarunkowo. Pozostawała ślepa na wyczyny Balladyny, kochała ją pomimo wielu upokorzeń, jakich z jej strony doznała. Wypracowanie zawiera 436 wyrazów.
Charakterystyka Balladyny. Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę tytułowej Balladyny, bohaterki J. Słowackiego. Była to dziewczyna bardzo piękna i urodziwa, miała bladą cerę niczym śnieg i oczy czarne niczym węgielki i równie czarne włosy. Mieszkała w ubogiej chacie pod lasem wraz z matką i młodszą siostrą. Balladyna nie była dobrą dziewczyną, nie potrafiła nikogo szczerze kochać. Dążyła wszelkimi metodami do władzy, tylko o niej marzyła. Dla osiągnięcia własnych celów była gotowa popełnić najgorszą z możliwych zbrodni – do morderstwa. Wypracowanie zawiera 466 wyrazów.
Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Juliusz Słowacki w dramacie pt. Balladyna ukazuje nam w sposób szczegółowy sylwetki dwóch postaci. Jedną z nich jest tytułowa, a zarazem centralna postać utworu, czyli Balladyna, druga natomiast to jej siostra Alina. Wypracowanie zawiera 689 słów.