Szczegóły:
- Wydawca: Helion
- ISBN: 9788378533405
- Autor: Praca zbiorowa
- Język: polski
- Premiera: 2012-06-19
- Kategoria: Przewodniki
Brno. Miniprzewodnik
autor: Praca zbiorowa
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Brno. Miniprzewodnik | Ebook | Opis
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Brno
Brno jest największym miastem Moraw i drugim pod względem wielkości w Czechach. Powstało w miejscu, które było zamieszkane już w epokach brązu i żelaza. W okresie Wielkich Moraw przy przejściu przez rzekę Svratkę powstało grodzisko Rajhrad i Staré Hamry u Lisn, probostwo benedyktyńskie i klasztor w Komarovie oraz osada targowa zwana Starym Brnem. Za Brzetysława I, na początku XI w., utworzono osadę targową pod niewielkim zamkiem Petrov.
Za panowania Wacława I Brno stało się miastem królewskim (1243). W 2. poł. XIII w., za rządów Przemysła Ottokara II, wybudowano nowy zamek. W mieście odbywały się sejmiki ziemskie, targi, urzędował sąd. Podczas wojny trzydziestoletniej Brno odparło ataki wojsk szwedzkich – po jej zakończeniu średniowieczne mury obronne przebudowano. W ten sposób miasto stało się twierdzą obronną z siedmioma potężnymi basztami. Dopiero po wojnach napoleońskich część murów została zburzona.
Z upływem lat Brno powoli się rozrastało. W połowie XVIII w. na przedmieściach powstały pierwsze manufaktury tekstylne. Miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym Austro-Węgier (m.in. w 1814 r. uruchomiono pierwszą w monarchii maszynę parową, w 1839 r. do miasta przyjechał pierwszy pociąg). Również po II wojnie światowej następuje rozwój przemysłowy. Powstają nie tylko duże przędzalnie i fabryki odzieżowe, ale również zakłady przemysłu maszynowego (Zbrojovka, Zetor). W latach 60. na obrzeżach miasta buduje się typowe osiedla robotnicze.