Szczegóły:
Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?
autor: Tadeusz Antoni Kisielewski
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Churchill. Najlepszy sojusznik Polski? | Ebook | Opis
Najnowsza książka autora bestsellerowego Zamachu i Katynia, w której Kisielewski podważa panującą w Polsce czarną legendę Churchilla. Książka ukazuje uwarunkowania, w których Churchill działał i skomplikowane przyczyny, które zmusiły go do ustępstw wobec Stalina. Osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej w Europie i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako „sprzedanie Stalinowi połowy Europy”, było ze strony Churchilla desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.
W Polsce żyje czarna legenda Churchilla, wedle której jest on winien wszystkich nieszczęść, jakie spotkały Polskę w 1945 roku i później, gdy była sowieckim satelitą. Do jej powstania przyczynili się zarówno antykomuniści zawiedzeni w swoich nadziejach na wolną Polskę, jak i usłużni wobec władz krajowi historycy, zręcznie sugerując, że wprawdzie wasalizacji Polski winien był okrutny Stalin, ale Churchill ochoczo się z nim bratał. Chodziło o wytworzenie przekonania, że trzeba się pogodzić z polską rzeczywistością polityczną, bo daremne jest pokładanie w Zachodzie nadziei na jej zmianę.
Książka ukazuje uwarunkowania, w których Churchill działał i skomplikowane przyczyny, które zmusiły go do ustępstw wobec Stalina. Pomoc Churchilla dla Polski była w przeważającej mierze uzależniona od jego zmagań z Rooseveltem. Stosunki ze Stalinem były zaś funkcją uzależnienia Wielkiej Brytanii od Ameryki i wspólnej „antyimperialistycznej” gry Roosevelta i Stalina.
Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej w Europie i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako „sprzedanie Stalinowi połowy Europy”, było ze strony Churchilla desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.
Związki Churchilla z Polską sięgają interwencji Zachodu w bolszewickiej Rosji w latach 1918 – 1920. Jednak książkę otwiera krótkie opisanie Imperium Brytyjskiego u szczytu jego rozkwitu, czyli lata młodości oraz początku wojskowej i politycznej aktywności Churchilla, które – wraz z tradycją rodzinną – ukształtowały go na resztą życia. W kolejnych rozdziałach przedstawiono jego pełną wzlotów i upadków karierę polityczną do 1939 roku. Dwa kolejne rozdziały to zmagania Churchilla z Hitlerem, Stalinem i Rooseveltem. Żaden z nich nie był usposobiony przyjaźnie do Wielkiej Brytanii, której słabość była podstawową przyczyną tego, że Churchill nie zdołał ukształtować powojennej Europy tak, jak zamierzał i jak tego pragnęli Polacy.