Szczegóły:
Dom i jego głowa
autor: Ivy Compton-Burnett
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Dom i jego głowa | Ebook | Opis
Życie rodziny Edgeworthów toczy się zwykłym rytmem późnowiktoriańskiej prowincji. Wyjścia do kościoła, herbatki ze znajomymi. Każdy zna swoje miejsce: Duncan, despotyczny pan domu, Ellen, jego uległa, styranizowana żona, ich córki Nancy i Sybil oraz bratanek Grant – wszyscy odgrywają role, które narzuca im społeczeństwo. Nie różnią się w tym zbytnio od swoich sąsiadów. I o to chodzi.
Porządek zostaje jednak zakłócony, gdy umiera Ellen, a Duncan sprowadza do domu nową, młodą i piękną żonę. Od tego momentu w świecie Edgeworthów zaczynają zachodzić wstrząsające zmiany. Jednakże nawet straszliwe wypadki, które stają się ich udziałem, nie mogą zburzyć fasady spokoju i elegancji, którą prezentują podczas spotkań z sąsiadami. Konwenanse muszą zostać zachowane… mimo wszystko.
Dom i jego głowa to brutalna, pełna wisielczego humoru powieść, zbudowana z misternie skomponowanych dialogów rojących się od aluzji, półsłówek i brutalnie wypowiedzianych prawd. Każda plotka, każde zdanie użyte przez bohaterów tej książki jest orężem w bezwzględnej walce o pozycję w hierarchii niewielkiej społeczności późnowiktoriańskiej prowincji.
„Czytając przezabawne, okrutne dzieło Ivy Compton-Burnett, gotowi jesteśmy uwierzyć, że Darwin mógł sobie darować ekspedycję do Ziemi Ognistej i spokojnie pozostać w domu, aby obserwować prawdziwie zajadłą, bezwzględną walkę o dominację i przetrwanie, rozgrywaną co rano przy wiktoriańskim stole śniadaniowym”.
z posłowia Francine Prose
„Compton-Burnett nie pisze o epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej jak ktoś do niej należący: patrzy na nią z dystansu, a choć nie wysuwa na plan pierwszy obiegowych teorii nauk społecznych, ujęcie tematu jej utworów zdradza głęboką i całkowicie nowoczesną wiedzę o człowieku i społeczeństwie”.
Bronisława Bałutowa, Powieść angielska XX wieku, PWN, Warszawa 1983, s. 123.
„Żaden pisarz nie uczynił więcej, żeby ujawnić źródła ludzkiego okrucieństwa, cierpienia i odwagi”.
Angus Wilson
„Radykalna myślicielka, jeden z nielicznych współczesnych heretyków”.
Mary McCarthy
„Ivy Compton Burnett jest jedną z najbardziej oryginalnych, pomysłowych i eleganckich pisarek naszego stulecia”.
Hilary Mantel