Szczegóły:
Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu
autor: Jocko Willink
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu | Ebook | Opis
Książka, na którą wszyscy czekaliśmy. Przejmująca, potężna, praktyczna. Każdy lider musi ją przeczytać. – Fox Business Network
Ar-Ramadi, stracone miasto, piekło na ziemi. Jednostka specjalna komandosów SEALs pod wodzą Jocko Willinka i Leifa Babina stanęła przed misją zabezpieczenia jednego z najgroźniejszych rejonów świata. Dokonali niemożliwego, a ich historia pokazuje, że przywództwo jest najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie lub porażce zespołu.
Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę, Jocko Willink i Leif Babin szkolili kolejne pokolenia dowódców. Później założyli firmę doradczą, która naucza menedżerów wszystkich szczebli i kierowników grup projektowych.
Ekstremalne przywództwo pokazuje, w jaki sposób wykorzystać w dowolnym zespole, rodzinie czy organizacji sposób myślenia i reguły umożliwiające oddziałom SEALs realizację najtrudniejszych misji. Rewolucjonizuje zarządzanie w biznesie i wzywa liderów do osiągania najwyższego celu: przewodzenia i wygrywania.
Każda zasada ekstremalnego przywództwa została w książce zilustrowana relacją z pola walki w Ar-Ramadi, walki, która była przepełniona ponadludzkim heroizmem, tragicznymi stratami oraz okupionymi krwią i potem zwycięstwami, a także znakomitym i przede wszystkim autentycznym biznesowym przykładem.
***
Jeden cel, odpowiedzialność, duże zaufanie podwładnych, niski poziom lęku, dzielenie się wizją, jasna strategia to cechy idealnego przywódcy na polu bitwy. Prowadzenie biznesu to również swego rodzaju walka – z konkurencją, zmianami, kryzysami. Prawdziwi liderzy wiele mogą nauczyć się od strategów wojskowych. Dzięki tej książce dowiedzą się, jak w sytuacji nieprzewidywalnych zmian można osiągnąć sukces. Polecam.
Ewa Walenda, redaktor naczelna „Personelu i Zarządzania”
Ta książka to doskonała lektura dla każdego menedżera i lidera. Bez względu na wiek i doświadczenie zawodowe czytelnika będzie to dla niego fascynująca podróż do świata ekstremalnych doświadczeń, którymi dzielą się dwaj charyzmatyczni dowódcy SEAL. To zadziwiające, jak przenoszą oni praktyki, kulturę i zasady jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świat biznesu, odwołując się do konkretnych przypadków menedżerskich. W dzisiejszym świecie biznesu nasyconym kultem jednostki ta książka to doskonała wskazówka dla menedżerów i liderów, jak stworzyć nieprzeciętny zespół, wykorzystując potencjał wszystkich, którzy go tworzą.
Józef Kącki, Leaders Island
Autorzy doskonale przełożyli trudne realia wojenne na zasady, postawy i mechanizmy, które mają swoje zastosowanie w zarządzaniu. To lider jest odpowiedzialny za zespół niezależnie od okoliczności, w których się znajdują. Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą skutecznie dowodzić zespołami.
Piotr Śliwiński, coach, autor bloga „Manager z Głową”
FRAGMENTY
Całkowita odpowiedzialność za porażkę jest trudna do zaakceptowania, a wzięcie winy na siebie, kiedy coś idzie źle, wymaga olbrzymiej pokory i odwagi. Ale jest to niezbędne, aby rozwijać się i uczyć jako lider oraz aby poprawić wyniki zespołu.
—
Liderzy muszą zawsze działać ze świadomością bycia częścią czegoś większego niż oni i ich prywatne dążenia. Muszą przekonać do tego wszystkich członków oddziałów, łącznie z pojedynczymi operatorami. Znacznie ważniejsza od szkolenia czy sprzętu jest silna wiara w misję, kluczowa dla każdego zespołu czy organizacji, które chcą wygrywać i osiągać sukcesy.
—
Jeżeli oddział ponosi porażkę, to wszyscy przegrywają, nawet jeżeli dany członek zespołu lub element zespołu wykonał dobrze swoją pracę. Wskazywanie palcami i obwinianie innych rodzi dalsze nieporozumienia między zespołami i jego członkami. Muszą oni znaleźć sposób na współpracę, poprawę komunikacji i wzajemne wsparcie. Muszą zawsze być skupieni na tym, jak najlepiej wykonać misję.
—
Plany i rozkazy muszą być jasne, proste i zwięzłe. Każdy biorący udział w misji musi znać i rozumieć swoją rolę i to, co ma zrobić w przypadku nieprzewidzianej sytuacji. Bez względu na to, jak pewnie się czujesz jako lider po przedstawieniu swoim ludziom informacji, rozkazów, planu, taktyki czy strategii, jeżeli oddział nie przyswoił przekazanej wiedzy, to niewystarczająco ją uprościłeś – zawiodłeś. Musisz tak przeprowadzać odprawę, aby upewnić się, że wszyscy w zespole ją zrozumieli.
—
Najlepsze zespoły nieustannie analizują swoją taktykę i oceniają efektywność, aby móc zmieniać metody i wykorzystywać wyniesione lekcje w przyszłych misjach. Zespoły biznesowe często twierdzą, że nie ma czasu na taką analizę – ale trzeba go znaleźć.
—
Lider nie może dać się sparaliżować strachowi – to skutkuje brakiem reakcji. Istotne jest, aby dowódca postępował ze zdecydowaniem w warunkach niepewności – aby podejmował najlepszą możliwą decyzję w oparciu o posiadane informacje.
—
Żadna książka nie nauczy lidera, jak dowodzić w każdej sytuacji. Ale ta książka stanowi dobry punkt odniesienia, zbiór wskazówek, które mogą pomóc w przypadku trudnych dylematów przywódczych. Choć szczegóły każdej sytuacji mogą się różnić, to zasady pozostają te same i mogą być stosowane, bezpośrednio lub nie, aby poradzić sobie z danym przywódczym wyzwaniem.