Szczegóły:
- Wydawca: Wydawnictwo Albatros
- ISBN: 9788365781208
- Autor: Rafał Lisowski
- Język: polski
- Premiera: 2017
- Kategoria: Obyczajowe
Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
autor: Rafał Lisowski
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki | Ebook | Opis
JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KSIAŻEK 2016 ROKU!
JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KSIAŻEK O AMERYCE, JAKIE KIEDYKOLWIEK NAPISANO!
ZDOBYWCZYNI NAGRODY PULITZERA 2017!
ZDOBYWCZYNI TYTUŁU NATIONAL BOOK AWARD 2016!
ZDOBYWCZYNI GOODREADS CHOICE AWARD
W KATEGORII „HISTORICAL FICTION”!
ULUBIONA KSIAŻKA BARACKA OBAMY I OPRAH WINFREY!
„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika.
Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia i należy do najniższej kasty. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginni najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci…
Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie – przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali
się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Kolej podziemna jednoczyła czarnych i białych w walce o wolność, godność i prawa człowieka.
Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając jego misterną konstrukcję i ucieczkowe szlaki. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także metaforyczny wymiar. Cora, niczym mityczny Odyseusz lub swiftowski Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda przeraża i zadziwia bardziej niż poprzednia. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością, która wciąż jest dla niej więzieniem. Poznając samą siebie, dowiaduje się sporo o ludzkości jako takiej.
Oficjalnie potwierdzono informację o ekranizacji „Kolei podziemnej”. Realizacją serialu na podstawie powieści Colsona Whiteheada zajmie się Barry Jenkins, twórca oscarowego filmu „Moonlight”, zdobywcy statuetki dla najlepszego filmu 2016 roku. Film powstaje na zlecenie Amazonu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana jest współzałożona przez Jenkinsa firma produkcyjna Pastel oraz należąca do Brada Pita firma Plan B Entertainment.
KSIĄŻKA ZNALAZŁA SIĘ WE WSZYSTKICH ZESTAWIENIACH PODSUMOWUJĄCYCH 2016 ROK W LITERATURZE, M.IN.:
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKU WG. DZIENNIKA „THE WASHINGTON POST”
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKUWG. MAGAZYNU „TIME”
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKUWG. „PUBLISHERS WEEKLY”
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKU WG. KRYTYKÓW DZIENNIKA „THE NEW YORK TIMES”
(9 TYGODNI NA LIŚCIE BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA)
JEDNA Z 20 NAJPSZYCH KSIĄŻEK ROKU 2016WG. AMAZONA
JEDNA Z 25 NAJLEPSZYCH POWIEŚCI 2016 ROKU WG. ELECTRIC LITERATURE
KSIĄŻKA ROKU SERWISU NEWSDAY
KSIĄŻKA ROKU SERWISU „O MAGAZINE”
JEDNA Z 25 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKUWG. SERWISU BUZZFEED
POWIEŚĆ TRAFIŁA DO PRZEWODNIKA PO KSIĄŻACH 2016 ROKU PRZYGOTOWNEGO PRZEZ AMERYKAŃSKIE NPR (NATIONAL PUBLIC RADIO)
PODSUMOWUJĄCEGO MIJAJĄCY ROK W LITERATURZE
JEDNA Z 13 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKU WG. MAGAZYNU „HARPERS BAZAAR”
JEDNA Z 12 NAJLEPSZYCH OKŁADEK ROKU WG. DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO MAGAZYNU „THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW”
JEDNA Z 25 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKU WG. MAGAZYNÓW „GQ” i „ESQUIRE”
KSIĄŻKA REKOMENDOWANA PRZEZ OPRAH’S BOOK CLUB
RECENZJE
Wciągająca, poruszająca, okrutna, mądra oryginalna, odkrywcza
– taka jest powieść nieprzetłumaczonego do tej pory na polski Amerykanina Colsona Whiteheada,
który zgarnął za nią dwie najważniejsze w USA nagrody dla prozaików – Pulitzera i National Book Award.
— Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”
Nie pozwoliła mi zasnąć przez całą noc, wepchnęła mi serce do gardła, niemal bałam się przewrócić stronę. Koniecznie kupcie
egzemplarz i od razu drugi dla kogoś kogo znacie, bo gdy tylkoskończycie czytać tę chwytającą za serce opowieść,
na pewno będziecie chcieli podzielić się wrażeniami z lektury.
— OPRAH WINFREY (Oprah’s Book Club 2016 selection)
Mroczna, fantasmagoryczna powieść. Ma mrożącą krew w żyłach siłę rzeczywistych relacji z czasów niewolnictwa zebranych w latach 30. dwudziestego wieku w ramach Federalnego Projektu dla Pisarzy, programu zapewniającym posady w ramach Nowego Ładu, pobrzmiewają w niej echa „Umiłowanej” Toni Morrison, „Nędzników” Victora Hugo, „Niewidzialnego człowieka” Ralpha Ellisona, czuć pióro Jorge Luisa Borgesa, Franza Kafki i Jonathana Swifta… Historia, którą opowiada Colson Whitehead, jest kluczem do zrozumienia przeszłości i przyszłości Ameryki.
— MICHIKO KAKUTANI, „The New York Times”
Świetna historia przygodowa, pełna niezapomnianych postaci… Obrazowa, pouczająca i podtrzymująca na duchu, a przy tym
trzymająca w napięciu do samego końca. Zapada w pamięć.
— „People”
Tą powieścią Colson Whitehead udowadnia, że jego talent i skala, jako pisarza, są więcej niż imponujące i nie do zlekceważenia. Jego
„Kolej podziemna” to arcydzieło literatury amerykańskiej, jednocześnie dokumentalny zapis okrutnej historii i genialny wytwór wyobraźni.
—MICHAEL SCHAUB, National Public Radio
Whitehead daje nam poważne i w pełni zrealizowane arcydzieło, będące niezwykłą mieszanką historii i fantazji, które skłoni
krytyków do uprawnionych porównań z twórczością Toni Morrison czy Gabriela Garcíi Márqueza… Urzekająca i unikalna, mroczna
i fantazyjna, „Kolej Podziemna” to najlepsza jak dotąd książka Colsona Whiteheada i niezwykle ważna współczesna powieść amerykańska.
— „The Boston Globe”