Szczegóły:
- Wydawca: Helion
- ISBN: 9788378532767
- Autor: Praca zbiorowa
- Język: polski
- Premiera: 2012-06-19
- Kategoria: Przewodniki
Kotlina Kłodzka. Miniprzewodnik
autor: Praca zbiorowa
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Kotlina Kłodzka. Miniprzewodnik | Ebook | Opis
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Ziemia Kłodzka
Samo ukształtowanie terenu na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich w sposób naturalny wyodrębniło region, który od zarania historii odznaczał się odrębnością administracyjną i kulturową. Wybiegający od Przełęczy Międzyleskiej (534 m n.p.m.) tektoniczny Rów Górnej Nysy łączy się z obszerną Kotliną Kłodzką, z której z kolei „wybiega” na północny zachód Obniżenie Noworudzkie. Te trzy jednostki tworzą największe zaklęśnięcie w obrębie Sudetów. To dogodne przejście między pasmami górskimi było wykorzystywane od początku wędrówek ludzkich z południa na niziny pozasudeckie, a od neolitu teren ten był już trwale zasiedlony.
Najprawdopodobniej omawiany obszar należał do Państwa Wielkomorawskiego (IX-X w.), w 2. poł. X w. znalazł się we władaniu czeskiego rodu Sławnikowiców, a po ich wymordowaniu przez Przemyślidów wszedł w skład państwa czeskiego. O tej przynależności po kilkuwiekowych walkach przesądziła w 1137 r. ugoda między Bolesławem Krzywoustym a księciem Sobiesławem, zgodnie z którą tereny te stały się częścią Korony Czeskiej. Kupiwszy starostwo kłodzkie w 1454 r., czeski regent Jerzy z Podiebradów cztery lata później uzyskał godność hrabstwa dla tego terytorium. Hrabstwem było ono aż do czasu włączenia – w wyniku wojen śląskich (1740-63) – do nowo utworzonej pruskiej prowincji Śląska.
W 1945 r. ustalono nazwę regionu: ziemia kłodzka. Z jej granicami pokrywa się dokładnie zasięg powiatu kłodzkiego, jednego z najciekawszych krajoznawczo i turystycznie obszaru w Polsce. Przebiegają tędy trasy tranzytowe na południe Europy: przez Przełęcz Międzyleską – drogowa i kolejowa, przez Kudowę-Słone – drogowe. Od 1996 r. ziemia kłodzka wchodzi w skład Euroregionu Glacensis, do którego należą też przyległe gminy czeskie.