Szczegóły:
- Wydawca: C. H. Beck
- ISBN: 9788381583916
- Autor: Michał Bohaczewski
- Język: polski
- Premiera:
- Kategoria: Prawo i podatki
Naruszenie prawa ochronnego na renomowany znak towarowy
autor: Michał Bohaczewski
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Naruszenie prawa ochronnego na renomowany znak towarowy | Ebook | Opis
Monografia stanowi pierwsze kompleksowe opracowanie problematyki rozszerzonej ochrony znaków renomowanych pod rządami ustawy – Prawo własności przemysłowej (omówionej na tle dyrektywy nr 2015/2436) oraz rozporządzenia nr 2017/1001 o znaku towarowym Unii Europejskiej. Autor równolegle odnosi się do podejścia do ochrony znaków renomowanych przyjętego we Francji, gdzie ochrona znaków towarowych ma szczególnie bogatą tradycję.
Autor omawia pojęcie znaku renomowanego, zagadnienia wykazania renomy w postępowaniu spornym, odróżnienia pokrewnego pojęcia znaku powszechnie znanego i wyznaczenia granic jego ochrony, przesłanki naruszenia prawa do znaku renomowanego, w tym warunek powstania „związku’ pomiędzy oznaczeniami, poszczególne postaci naruszenia polegające na wyrządzeniu szkody lub czerpaniu nienależnych korzyści ze znaku, a także warunki negatywne naruszenia, w tym przesłankę uzasadnionej przyczyny używania. Ponadto autor sytuuje reżim wzmocnionej ochrony znaku renomowanego na tle ogólnych przepisów prawa znaków towarowych oraz omawia kwestię nakładania się i uzupełniania regulacji prawnoznakowych przez przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji odnoszące się do pasożytnictwa. Praca zawiera również część poświęconą sankcjom majątkowym z tytułu naruszenia prawa do znaku renomowanego, które do tej pory nie były przedmiotem odrębnej analizy w polskiej doktrynie.
Monografia stanowi uaktualnioną wersję rozprawy przygotowanej w ramach cotutelle na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Paris II Panthéon-Assas, która uzyskała I nagrodę w konkursie organizowanym corocznie przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszą pracę doktorską, II nagrodę Fundacji im. Roberta Abdesselama na najlepszą pracę doktorską z dziedziny prawa własności intelektualnej oraz została wyróżniona przez Uniwersytet Paris II Panthéon-Assas jako jedna z najlepszych prac doktorskich obronionych na uczelni w 2017 r.
Mogę śmiało powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich lat nie spotkałam pracy doktorskiej tak znakomitej i interesującej. Pracę czytało się świetnie, zarówno z uwagi na język, jakim posługiwał się Autor, przejrzystą konstrukcję, a nade wszystko – zawartość. Śledząc wywody i konkluzje Autora, wręcz trudno było oderwać się od lektury rozprawy.
Prof. dr hab. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, Uniwersytet Warszawski
Lektura rozprawy ukazuje doskonałe opanowanie przez autora prawa znaków towarowych, ale także ogólną kulturę prawną i niezwykłą dojrzałość w tej dyscyplinie. Cechy wybitnego prawnika uzupełniają cechy literata (….). Autor niezwykle sprawnie omawia najważniejsze zagadnienia, które zajmują prawników (…). Czytelnik będzie pod wrażeniem całościowego i doskonale opanowanego omówienia form naruszeń prawa do znaku renomowanego.
Prof. Yves Reboul, Uniwersytet w Strasbourgu (tłumaczenie fragmentu recenzji opublikowanej w kwartalniku Propriétés intellectuelles 2019, nr 70)