Szczegóły:
- Wydawca: Wielka Litera
- ISBN: 9788363387662
- Autor: Mark Roseman
- Język: polski
- Premiera: 2013-03-20
- Kategoria: Dokument, literatura faktu, reportaże
Wannsee. Willa, jezioro, spotkanie
autor: Mark Roseman
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Wannsee. Willa, jezioro, spotkanie | Ebook | Opis
WANNSEE – tam zdecydowano o zagładzie Żydów
20 STYCZNIA 1942 ODBYŁO SIĘ NAJBARDZIEJ ZBRODNICZE SPOTKANIE W DZIEJACH II WOJNY ŚWIATOWEJ.
Przewodniczył mu szef Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich, a uczestniczyli w nim najważniejsi urzędnicy nazistowscy, którzy zebrali się w obszernej willi nad brzegiem jeziora berlińskiego jeziora Wannsee, żeby omówić szczegóły „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Zjedli dobry obiad, napili się koniaku, zapalili cygara – i w przeciągu niecałych dwóch godzin wydali skuteczny wyrok śmierci na sześć milionów ludzi.
Jedyny zachowany egzemplarz protokołu z tego tajnego spotkania do dziś nie przestaje budzić kontrowersji. Mark Roseman dokonuje błyskotliwej interpretacji tego makabrycznego i tajemniczego dokumentu, który określono mianem „najbardziej haniebnego we współczesnej historii.”
“Doskonała, sugestywna i przerażająca”
‚Guardian’
‚Porażająca książka, która uświadamia wpływ spotkania w Wannsee na myślenie, które doprowadziło do ludobójstwa’.
‚Sunday Times”
“Najlepsza dotąd analiza brzemiennej w skutki konferencji w Wannsee i jej wpływu na kształt „ostatecznego rozwiązania”.
Ian Kershaw, autor Hitlera
“Znakomita, potoczyście napisana. W pasjonujący sposób pokazuje, że Wannsee było tylko jednym z wielu elementów składających się na długi, odrażający proces przeradzania się jadowitego antysemityzmu w straszliwą masową zbrodnię.”
‚Sunday Telegraph’
“Roseman prowadzi narrację godną thrillera i uświadamia
czytelnikowi – być może po raz pierwszy – że spotkanie w Wannsee dobrze odzwierciedla sposób funkcjonowania systemu nazistowskiego, a może nawet mówi o nim coś więcej.”
‚Irish Times’