Szczegóły:
- Wydawca: C. H. Beck
- ISBN: 9788325502263
- Autor: Krystyna Gromek
- Język: polski
- Premiera: 2014-07-14
- Kategoria: Prawo i podatki
Władza rodzicielska. Komentarz
autor: Krystyna Gromek
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Władza rodzicielska. Komentarz | Ebook | Opis
Przedmowa
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2.4.1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) w art. 48 stwierdza:
‚1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu’.
Ustawą regulującą w sposób szczegółowy problematykę małżeństwa, pokrewieństwa oraz opieki i kurateli jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który w Tytule II Działu I Rozdziału II – w art. od 87 do 113 – precyzuje stosunki między rodzicami a dziećmi.
Podstawowy trzon unormowania w zakresie stosunków prawnych między rodzicami a dziećmi stanowią przepisy o władzy rodzicielskiej (art. 92-113 KRO).
Niniejsze opracowanie zawiera autorski komentarz do wyżej wskazanych przepisów KRO, przygotowany przez sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie – cywilistę oraz teoretyka i praktyka prawa rodzinnego, szczególnie zainteresowanego omawianą problematyką.
W opracowaniu uwzględniono również dotychczasowy dorobek orzeczniczy i piśmiennictwo w zakresie władzy rodzicielskiej, dostępne zarówno w tradycyjnych opracowaniach książkowych, jak i na nośnikach elektronicznych.
Miejmy nadzieję, że lektura niniejszego komentarza umożliwi zainteresowanym dotarcie do źródeł pisanych i ułatwi tym samym podbudowę teoretyczną nieustającego procesu naszego wspólnego wychowania dla dobra własnego i otoczenia.
Warto pamiętać, że życie codziennie niesie ze sobą różne niespodzianki, czasami nawet bolesne i dla rodziców, i dla dziecka, dlatego w sytuacjach szczególnie skomplikowanych, zawikłanych – bardziej przypominających węzeł gordyjski, niż radość, a raczej prozę życia, proponuję posługiwać się zasadą: ‚debilitas odium parit, educatio – amicos’ co znaczy: ‚ułomność rodzi nienawiść, wychowanie – przyjaciół’.
Krystyna Gromek
Stan prawny: Czeriwec 2008 r.