Szczegóły:
- Wydawca: C. H. Beck
- ISBN: 9788325511999
- Autor: Janina Godłów-Legiędź
- Język: polski
- Premiera: 2014-07-14
- Kategoria: Naukowe i akademickie
Współczesna ekonomia. Ku nowemu paradygmatowi?
autor: Janina Godłów-Legiędź
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Współczesna ekonomia. Ku nowemu paradygmatowi? | Ebook | Opis
Publikacja jest próbą analizy współczesnej ekonomii z perspektywy metodologii nauk społecznych i historii myśli ekonomicznej oraz najważniejszych dylematów gospodarki światowej. Autorka łączy rozważania teoretyczne z praktycznymi problemami rozwoju, transformacji, kryzysu i wyboru modelu kapitalizmu. Wykorzystuje najnowsze dane dotyczące stopnia zaawansowania transformacji krajów postkomunistycznych i ich konkurencyjności. Kolejne rozdziały mają dostarczać rozwiniętej argumentacji na rzecz tezy, zgodnie z którą główny „gmach” ekonomii wymaga zasadniczej przebudowy, a rozwój nowej ekonomii instytucjonalnej może świadczyć o tym, że istnieją już znaczące symptomy gotowości do tej zmiany.
Recenzowaną monografię oceniam wysoko z wielu względów. Po pierwsze, w ostatnich latach ukazało się niewiele prac polskich autorów poświęconych pogłębionej refleksji teoretycznej nad stanem współczesnej ekonomii. Taka refleksja jest bardzo potrzebna, zwłaszcza w okresach przełomowych w dziejach gospodarczych świata, a wszystko wskazuje na to, że w takim właśnie okresie teraz jesteśmy. Po drugie, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów książki, Autorka zdołała przedstawić, w sposób bardzo interesujący, kilka najważniejszych przedmiotów sporu w teorii ekonomii i pokazać kierunki ewolucji myśli ekonomicznej w tym zakresie. Po trzecie, Autorka wykazała w tej książce dość rzadką w nauce umiejętność: przedstawiania skomplikowanych problemów teoretycznych w sposób klarowny, prosty, ale intelektualnie inspirujący. Dawno już nie czytałem książki polskiego autora z zakresu ekonomii napisanej tak „elegancko”: precyzyjnie, ładną polszczyzną i wszechstronnie osadzonej w światowym dorobku teoretycznym.
Jerzy Wilkin,
Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego
Książka jest kierowana zarówno do pracowników naukowo-dydaktycznych, jak i studentów nie tylko na kierunkach ekonomicznych, ale także na socjologii, politologii i europeistyce, a nawet prawie. Będzie też inspirującą lekturą dla praktyków – ekonomistów, polityków czy dziennikarzy zainteresowanych zjawiskami zachodzącymi we współczesnej gospodarce.